Board of Directors

Officers

 
 
President
Erik A. Gundersen, MD, MA, FAAFP, La Crosse
 
Board Chair
Jerry L. Halverson, MD, DFAPA, Oconomowoc
 
Immediate Past President
George “Chip” Morris, MD, FAAN, Milwaukee
Board Vice Chair
John W. Hartman, MD, Green Bay
 
President-Elect
Alicia C. Arnold, MD, Eau Claire
 
Treasurer
Julie B. Schuller, MD, MPH, MBA, Milwaukee
 
Chief Executive Officer
Clyde “Bud” Chumbley, MD, MBA, Madison
 
President
George “Chip” Morris, MD, FAAN, Milwaukee
 
Immediate Past President
Martha “Molli” Rolli, MD, Madison
 
President-Elect
Erik A. Gundersen, MD, MA, FAAFP, La Crosse
 
Chief Executive Officer
Clyde “Bud” Chumbley, MD, MBA, Madison
 
Board Chair
Jerry L. Halverson, MD, DFAPA, Oconomowoc
Board Vice Chair
John W. Hartman, MD, Green Bay
 
Treasurer
Julie B. Schuller, MD, MPH, MBA, Milwaukee

Directors

 

District 1 (Kenosha, Milwaukee, Ozaukee, Racine, Walworth, Washington and Waukesha Counties)
Laurie Gesell, MD, Summit
Michelle L. Graham, MD, MME, Milwaukee
Don S. Lee, MD, MPH, Milwaukee
Anthony A. Otters, MD, Nashotah
Charles Rainey, MD, JD, River Hills
Keshni Ramnanan, MD, Pewaukee
Douglas Reding, MD, MPH, FACP, Auburndale
Julie Schuller, MD, MPH, MBA, Milwaukee
Jennifer Zeman, MD, Milwaukee

District 2 (Adams, Columbia, Dane, Dodge, Grant, Green, Iowa, Jefferson, Lafayette, Marquette, Richland, Rock and Sauk Counties)
Jerry L. Halverson, MD, DFAPA, Oconomowoc
Kenneth Klein, MD, Beloit
Wendy L. Molaska, MD, FAAP, Cottage Grove
Claudia L. Reardon, MD, Madison

District 3 (Buffalo, Crawford, Jackson, Juneau, La Crosse, Monroe, Trempealeau and Vernon Counties)
Joseph Behn, MD, La Crosse
Robyn Borge, MD, La Crosse
David Hoffmann, MD, Mauston

District 4 (Clark, Florence, Langlade, Lincoln, Marathon, Oneida, Portage, Price, Taylor, Vilas and Wood Counties)
Ali Al-Hilli, MD, Marshfield
Larry Gordon, DO, Weston
William Johnston, III, MD, Wausau
Paul Yeung, MD, Marshfield

District 5 (Calumet, Fond du Lac, Green Lake, Outagamie, Waupaca, Waushara and Winnebago Counties)
Gerald P. Clarke, MD, Oshkosh
Paul A. Larson, MD, FACR, Oshkosh
Thomas Luetzow, MD, Watertown

District 6 (Brown, Door, Kewaunee, Manitowoc, Marinette, Menominee, Oconto, Shawano and Sheboygan Counties)
William Wessels, Jr., MD, Fish Creek
John W. Hartman, MD, Green Bay
Kenneth Pechman, MD, PhD, MMM, DePere

District 7 (Barron, Chippewa, Dunn, Eau Claire, Pepin, Pierce, Polk, Rusk, St. Croix, Burnett and Washburn Counties)
Gurdesh Bedi, MD. St. Croix Falls
Andrew Calvin, MD, Eau Claire
Donn Dexter, MD, Eau Claire

District 8 (Ashland, Bayfield, Douglas, Iron and Sawyer Counties)
Cynthia M. Hart, MD, Ashland
 

Special Sections

 

Young Physician Section
Erica Larson, DO, Marshfield

Resident Physician Section
Kieran McAvoy, MD, Milwaukee

Medical Schools Section
Bipin Thapa, MD, Milwaukee—MCW-Milwaukee

Medical Students Section
Kyle Bevers—MCW-Milwaukee
Noah Borchardt—University of Wisconsin School of Medicine and Public Health


Ex Officio Members

 

Charles L. Shabino, MD, Wausau