Board of Directors

Officers

 
 
President
George “Chip” Morris, MD, FAAN, Milwaukee
 
Board Chair
Jerry L. Halverson, MD, DFAPA, Oconomowoc
 
Immediate Past President
Martha “Molli” Rolli, MD, Madison
Board Vice Chair
John W. Hartman, MD, Green Bay
 
President-Elect
Erik A. Gundersen, MD, MA, FAAFP, La Crosse
 
Treasurer
Julie B. Schuller, MD, MPH, MBA, Milwaukee
 
Chief Executive Officer
Clyde “Bud” Chumbley, MD, MBA, Madison
Speaker of the House
Jay A. Gold, MD, JD, MPH, Madison
     
Vice Speaker of the House
Tracy McCall, MD, Waukesha
 
President
George “Chip” Morris, MD, FAAN, Milwaukee
 
Immediate Past President
Martha “Molli” Rolli, MD, Madison
 
President-Elect
Erik A. Gundersen, MD, MA, FAAFP, La Crosse
 
Chief Executive Officer
Clyde “Bud” Chumbley, MD, MBA, Madison
 
Board Chair
Jerry L. Halverson, MD, DFAPA, Oconomowoc
Board Vice Chair
John W. Hartman, MD, Green Bay
 
Treasurer
Julie B. Schuller, MD, MPH, MBA, Milwaukee
Speaker of the House
Jay A. Gold, MD, JD, MPH, Madison
 
Vice Speaker of the House
Tracy McCall, MD, Waukesha

Directors

 

District 1 (Kenosha, Milwaukee, Ozaukee, Racine, Walworth, Washington and Waukesha Counties)
Andrew V. Beykovsky, MD, Brookfield
Laurie Gesell, MD, Summit
Michelle L. Graham, MD, MME, Milwaukee
Don S. Lee, MD, MPH, Milwaukee
Edith A. McFadden, MD, Milwaukee
Anthony A. Otters, MD, Nashotah
Keshni Ramnanan, MD, Pewaukee
Douglas Reding, MD, MPH, FACP, Auburndale
Julie B. Schuller, MD, MPH, MBA, Milwaukee

District 2 (Adams, Columbia, Dane, Dodge, Grant, Green, Iowa, Jefferson, Lafayette, Marquette, Richland, Rock and Sauk Counties)
Jerry L. Halverson, MD, DFAPA, Oconomowoc
Kenneth Klein, MD, Beloit
Wendy L. Molaska, MD, FAAP, Cottage Grove
Claudia L. Reardon, MD, Madison

District 3 (Buffalo, Crawford, Jackson, Juneau, La Crosse, Monroe, Trempealeau and Vernon Counties)
Joseph Behn, MD, La Crosse
Robyn Borge, MD, La Crosse
David Hoffmann, MD, Mauston

District 4 (Clark, Florence, Langlade, Lincoln, Marathon, Oneida, Portage, Price, Taylor, Vilas and Wood Counties)
Yakub Ellias, MD, Marshfield
Larry Gordon, DO, Weston
William Johnston III, MD, Wauau
Ali Al-Hilli, MD, Marshfield

District 5 (Calumet, Fond du Lac, Green Lake, Outagamie, Waupaca, Waushara and Winnebago Counties)
Gerald P. Clarke, MD, Oshkosh
Paul A. Larson, MD, FACR, Oshkosh
Thomas Luetzow, MD, Watertown

District 6 (Brown, Door, Kewaunee, Manitowoc, Marinette, Menominee, Oconto, Shawano and Sheboygan Counties)
William Wessels, Jr., MD, Fish Creek
John W. Hartman, MD, Green Bay
Kenneth Pechman, MD, PhD, MMM, DePere

District 7 (Barron, Chippewa, Dunn, Eau Claire, Pepin, Pierce, Polk, Rusk, St. Croix, Burnett and Washburn Counties)
Alicia Arnold, MD, Eau Claire
Guresh Singh Bedi, MD, St. Croix Falls
Donn Dexter, MD, Eau Claire

District 8 (Ashland, Bayfield, Douglas, Iron and Sawyer Counties)
Cynthia M. Hart, MD, Ashland
 

Special Sections

 

Young Physician Section
Angela Janis, MD, Madison

Resident Physician Section
Marielle Brenner, MD

Medical Schools Section
Bipin Thapa, MD, Milwaukee—MCW-Milwaukee

Medical Students Section
Stephanie Strohbeen, Wausau—MCW-Central Wisconsin
Michael Rigby, Madison—University of Wisconsin School of Medicine and Public Health


Ex Officio Members

 

Charles L. Shabino, MD, Wausau