Board of Directors

Officers

 
 
President
Alicia C. Arnold, MD, Eau Claire
 
Board Chair
Jerry L. Halverson, MD, DFAPA, Oconomowoc
 
Immediate Past President
Erik A. Gundersen, MD, MA, FAAFP, La Crosse
Board Vice Chair
Paul Larson, MD, FACR, Oshkosh
 
President-Elect
Wendy L. Molaska, MD, FAAFP, Madison
 
Treasurer
John Cook, Evansville
 
Chief Executive Officer
Clyde “Bud” Chumbley, MD, MBA, Madison
 
President
Alicia C. Arnold, MD, Eau Claire
 
Immediate Past President
Erik A. Gundersen, MD, MA, FAAFP, La Crosse
 
President-Elect
Wendy L. Molaska, MD, FAAFP, Madison
 
Chief Executive Officer
Clyde “Bud” Chumbley, MD, MBA, Madison
 
Board Chair
Jerry L. Halverson, MD, DFAPA, Oconomowoc
Board Vice Chair
Paul Larson, MD, FACR, Oshkosh
 
Treasurer
John Cook, Evansville

Directors

 

District 1 (Kenosha, Milwaukee, Ozaukee, Racine, Walworth, Washington and Waukesha Counties)
Laurie Gesell, MD, Summit
Michelle L. Graham, MD, MME, Milwaukee
Don S. Lee, MD, MPH, Milwaukee
Tracy McCall, MD, Waukesha
Anthony A. Otters, MD, Nashotah
Charles Rainey, MD, JD, River Hills
Keshni Ramnanan, MD, Pewaukee
Douglas Reding, MD, MPH, FACP, Auburndale
Jennifer Zeman, MD, Milwaukee

District 2 (Adams, Columbia, Dane, Dodge, Grant, Green, Iowa, Jefferson, Lafayette, Marquette, Richland, Rock and Sauk Counties)
Laurel Bessey, MD, Madison
Jerry L. Halverson, MD, DFAPA, Oconomowoc
Kenneth Klein, MD, Beloit
Roanne Osborne, MD, MBA, FAAFP CPE, Janesville

District 3 (Buffalo, Crawford, Jackson, Juneau, La Crosse, Monroe, Trempealeau and Vernon Counties)
Martha Binn, MD, La Crosse
Robyn Borge, MD, La Crosse
David Hoffmann, MD, Mauston

District 4 (Clark, Florence, Langlade, Lincoln, Marathon, Oneida, Portage, Price, Taylor, Vilas and Wood Counties)
Larry Gordon, DO, Weston
Analise Hanneman, MD, Marshfield
William Johnston, III, MD, Wausau
Paul Yeung, MD, Marshfield

District 5 (Calumet, Fond du Lac, Green Lake, Outagamie, Waupaca, Waushara and Winnebago Counties)
Paul A. Larson, MD, FACR, Oshkosh
Thomas Luetzow, MD, Watertown
Robert Sedlacek, MD, Waupaca

District 6 (Brown, Door, Kewaunee, Manitowoc, Marinette, Menominee, Oconto, Shawano and Sheboygan Counties)
William Wessels, Jr., MD, Fish Creek
John W. Hartman, MD, Green Bay
Kenneth Pechman, MD, PhD, MMM, DePere

District 7 (Barron, Chippewa, Dunn, Eau Claire, Pepin, Pierce, Polk, Rusk, St. Croix, Burnett and Washburn Counties)
Gurdesh Bedi, MD. St. Croix Falls
Andrew Calvin, MD, MPH, FACC, Eau Claire
Donn Dexter, MD, Eau Claire

District 8 (Ashland, Bayfield, Douglas, Iron and Sawyer Counties)
Cynthia M. Hart, MD, Ashland
 

Special Sections

 

Young Physician Section
Erica Larson, DO, Marshfield

Resident Physician Section
Kieran McAvoy, MD, Milwaukee

Medical Schools Section
Bipin Thapa, MD, Milwaukee—MCW-Milwaukee

Medical Students Section
Andrew Huang—MCW-Milwaukee
Michael McNamara—University of Wisconsin School of Medicine and Public Health


Ex Officio Members

 

Jeffrey E Grossman, MD, Madison
Charles L. Shabino, MD, Wausau